Jak dobrać prawidłową poduszkę dla dziecka?
Jak dobrać prawidłową poduszkę dla dziecka?

Jak dobrać prawidłową poduszkę dla dziecka?

O tym, jak ważny jest zdrowy i bezpieczny sen dziecka, nie trzeba przypominać żadnemu rodzicowi. Wyspany malec to także wyspany rodzic. Niemowlęta przez pierwsze kilka miesięcy życia zupełnie nie potrzebują poduszek, wręcz jest to niewskazane. Natomiast kiedy dziecko zaczyna podrastać, a łóżeczko powoli zamienia się w łóżko, poduszka staje się obowiązkowym elementem wyposażenia. Czym kierować się przy wyborze poduszki, żeby nasza pociecha rozwijała się prawidłowo, a sen był zdrowy?

Wiek dziecka

Przede wszystkim pierwszą istotną rzeczą jest wiek dziecka. Ma on wpływ na wielkość, wypełnienie i przyszłe preferencje dziecka. Jeśli od najwcześniejszych chwil będziemy dawać dziecku niewłaściwą poduszkę, możemy nieświadomie ukształtować w nim złe nawyki, mogące w przyszłości negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Dla bobasów, które dopiero zaczynają swoją przygodę z poduszkami, najlepsza będzie taka mająca jak najmniej wypełnienia, czyli jak najbardziej płaska. Standardowe mają wielkość 40/60 cm i wysokość od dwóch do pięciu centymetrów. Istotne jest to, by poduszka z taką niewielką ilością wypełnienia miała przeszycia wewnątrz, które będą utrzymywały wypełnienie we właściwym miejscu.

Wymiary i kształty

Wielkość poduszek i ich kształt jest uzależniony od producenta. Nie ma w tej kwestii zbyt wielu wariantów. Jednak to od nas zależy jaką wielkość poduszki wybierzemy. Wielkość poduszki musi być dopasowana do wzrostu dziecka oraz wielkości jego głowy. Zbyt mała poduszka może powodować skrzywienia szyi i kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem są poduszki antywstrząsowe, na których układa się dzieci w wózkach. Poduszki te mają kształt motyli, dzięki czemu główka dziecka umieszczona pomiędzy „skrzydłami” motyla utrzymuje się w stałej i nieruchomej pozycji. Zapewnia to doskonały komfort dziecku, nawet podczas spacerów po niezbyt utwardzanych drogach. Poduszkę tę można również przenieść do samochodu, do fotelika dziecięcego, pomoże to dziecku spokojniej odbyć nawet długą podróż.

Zdrowie

Podczas wyboru poduszki równie ważne są materiały użyte do jej wytworzenia i wypełnienia. Jeśli dziecko wykazuje problemy alergologiczne, musi to być podstawowy wyznacznik. Często w przypadku malucha, który może mieć kontakt z wieloma rodzajami materiałów, nie sposób określić co może powodować reakcje alergologiczne, dlatego większość poduszek dla najmłodszych ma antyalergiczne wypełnienia. Zewnętrza cześć poduszki powinna być jak najmilsza i łatwa w utrzymywaniu higieny. Poduszki z Minky oraz 100% bawełny lub bambusowego materiału to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie. Z jednej strony najmiększy polar a z drugiej łatwa w utrzymaniu bawełna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl