Metkowce - zabawa i rozwój. Czym są i dlaczego warto w nie zainwestować?

Metkowiec, sensorek, szmatka sensoryczna - dla młodych rodziców brzmi to dość egzotycznie a nawet zabawnie. Czym właściwie jest? Do czego służy? Dlaczego bobasy je uwielbiają?

Metkowce to małe, milusie, kwadratowe przytulanki z mnóstwem metek wykonanych z różnych materiałów, w jaskrawych, kontrastowych kolorach z wypełnieniem lub bez. Pojawiły stosunkowo niedawno, a pomysł na ich tworzenie zrodził się za oceanem. Dla żadnego rodzica nie będzie zaskoczeniem widok  dziecka, które tuż po otrzymaniu nowej zabawki skupia się przede wszystkim na jego metkach. Ciekawość dziecka skupiona na odstających metkach zintegrowanych z zabawką, pomaga dziecku rozwijać zmysł dotyku, słuchu i wzroku. W jaki sposób się to dzieje?

Zabawki sensoryczne to najogólniej mówiąc, zabawki pomagające w prawidłowym rozwoju i organizacji wrażeń sensorycznych napływających przez receptory. Mózg dziecka, będący w ciągłym rozwoju, otrzymując bodźce od wszystkich zmysłów, dokonuje ich rozpoznania, następnie je segreguje, interpretuje, aż wreszcie spaja z wcześniejszymi doświadczeniami. Dziecko posiada naturalny pęd do rozwoju, jednym z najważniejszych systemów sensorycznych jest system dotykowy, który rozwija się jeszcze w okresie prenatalnym. Prawidłowy rozwój i funkcjonowanie tego systemu ma wpływ na pozostałe. Zabawki sensoryczne pomagają w procesach poznawczych, skupiając się na łączeniu systemów.

Mnogość faktur użytych przy wykonaniu metkowca pozwala najmłodszym rozwijać przede wszystkim zmysł dotyku, skupia się na rozpoznawaniu rodzaju doznań dotykowych, miękkich, twardych, szorstkich, śliskich. To doskonale wpływa na jego rozwój poznawczy. Dodatkowo możliwość złapania wystających metek, pociągnięcie ich, szarpnięcie jest idealnym ćwiczeniem koordynującym pracę ręka-oko. Sensorek jest stworzony właśnie po to, by rozwijać umiejętności motoryczne niemowlaków, a także troszkę starszych dzieci.

Metkowiec, wykonany z jednej strony z niezwykle przyjemnego w dotyku materiału minky, z wypustkami, jest przy okazji ciepłą i najmiększą przytulanką, łączy pobudzanie zmysłów dziecięcych z komfortem i coraz częściej zastępuje pieluszki, które rodzice kładą dziecku przy twarzy. Obok materiałowych metek akceptowalne są również sznureczki, a nawet plastikowe czy drewniane, maleńkie kółeczka albo guziki, tkanina może być haftowana. Im bardziej różnorodnie, tym lepiej.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość, bez wątpienia nasza pociecha będzie swój metkowiec także gryźć, ślinić, a przy okazji na wykonanie, które solidne i trwale jest pewnością dobrej zabawy, prawidłowego rozwoju i poznawania swoich umiejętności. A przy okazji metkowce, wykonane z barwnie nadrukowanych wzorów ucieszą także oko rodziców.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl